روش های ضد عفونی آب

روش های ضد عفونی آب، تردیدی درباره اهمیت کیفیت آب و سالم بودن آن نیست، برای کیفیت آب استخر باید هم آن را تصفیه و هم ضدعفونی کرد.

برای ضد عفونی کردن آب استخر باید از مواد و تجهیزات ضدعفونی استفاده شود که این کار با ماده ی کلر و دستگاه های اتوماتیک انجام می شود.


تجهیزات ضد عفونی آب استخر


روش های مختلفی برای ضد عفونی کردن آب استخر وجود دارد که عبارتند از:


1-ازن: یک گاز ناپایدار است و زمانی به وجود می آید که مولکول های اکسیژن در معرض ماوراء بنفش با ولتاژ بالایی قرار گیرد و ازن یک اکسید کننده قوی است. ازن به تنهایی موجب ضدعفونی کننده تمام آلاینده ها نمی شود و باید در کنار برم یا کلر استفاده شود.


2-کلر: یکی از قدیمی ترین تجهیزات که برای ضدعفونی کردن آب استخر استفاده می شود کلر است که موجب از بین رفتن باکتری های موجود در آب در طی واکنش شیمیایی می شود.


3-برم: یکی از تجهیزات ضد عفونی آب استخر است که مانند کلر عمل می کند و تفاوت آن با کلر در فرآورده های جانبی برم است. برم برای جکوزی ها گزینه مناسب تری است چون در دما مقاومت بیشتری دارد و بوی زننده کمتری را دارا است.


4-کلرزن نمکی: یکی دیگر از تجهیزات ضد عفونی آب استخر است که موجب جداسازی محلول نمک از آب می شود.


برخی از نکات برای خرید انواع تجهیزات


هنگامی که خواص شیمیایی آب در محدوده استاندارد و در حالت متعادل قرار دارد آب استخر باید بسیار شفاف و فاقد هر گونه بوی بد باشد این عامل باعث حفظ سلامت شناگران می شود، آب یک حلال است که مواد آلی و معدنی را در خود حل می کند و آبی که از نظر شیمیایی در تعادل باشد نه خورنده است و نه تولید رسوب می کند. زاج سفید، سولفات آلومینیوم ماده منعقد کننده معمول است که قبل از فیلتر به داخل آب استخر تزریق می شود تا به خوبی مواد معلق آب را پایدار نموده و آنها را به اجزای بزرگتری که به راحتی توسط فیلتر جدا می شوند تبدیل می نماید. در زمان شارژ کلر دستگاه کلرزن خطی جهت جلوگیری از سرریز آب باید در قسمت ورودی و خروجی کلرزن شیر قطع و وصل جریان نصب گردد.


نتیجه گیری


برای ضد عفونی کردن می توانید با کمک آب ژاول که تمام میکروب ها را نابود می کند و کلر همان محلول سفید کننده که امروزه به اسم وایتکس در بازار وجود دارد بین یک تا دو ساعت آب را داخل مخزن در بسته به حال خود بگذارید.